Pierwszy dzień w nowej pracy może bezsprzecznie wiązać się ze stresem oraz niepewnością, czy podołamy, czy poradzimy sobie na nowym stanowisku, w końcu czy nowa praca okaże się tą właściwą? Obawy mogą dotyczyć również naszych współpracowników oraz szefostwa. W końcu nigdy nie wiemy na kogo trafimy. Te wszystkie wątpliwości wywołują w nas bardzo często mieszane uczucia. Stres jest tym większy, im zdobyta przez nas praca w znacznej mierze odpowiada wszelkim, ustalonym przez nas warunkom zatrudnienia.

No bo w końcu nie codziennie mamy możliwość zdobycia upragnionego angażu. Sposobów na pokonanie stres może być kilka. Przede wszystkim pamiętajmy o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu. Nie dajmy poznać po sobie, że panicznie boimy się przekroczyć próg swojej przyszłej firmy. W końcu pracują tam tacy sami ludzie jak my i oni również kiedyś zaczynali. Jeśli nasze zdenerwowanie sięga zenitu, warto wyjść z domu trochę wcześniej, zrobić sobie mały spacer, pooddychać świeżym powietrzem lub wypić ziołową herbatę. Bardzo pomocne może okazać się również pozytywne myślenie.

W końcu to tylko praca, nie skazanie. Sytuacja na rynku bardzo często zmusza nas do wielomiesięcznego szukania pracy. Często można odnieść wrażenie, że w dzisiejszych realiach bez znajomości ani rusz. Oczywiście wiele zależy również od kwalifikacji. Tak czy inaczej rekrutacja obowiązuje wszystkich. Jednak faktem jest, że wymarzona praca wiąże się przede wszystkim z układami. Ile to razy słyszymy historię osób, które pomimo ukończenia wyższych studiów, nadal pozostają bez zatrudnienia, a ci, którzy do nauki nie przywiązywali większej wagi, robią dziś oszałamiającą karierę w wielu branżach?

Nadeszły czasy, w których praca kojarzona jest przede wszystkim z przymusem i braniem tego ”co pod ręką”. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele zależy również od szczęścia oraz umiejętności przekonywania. Dlatego też w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej warto zadbać również o „oprawę wizualną”. Pamiętać należy o schludnym, eleganckim stroju i pozytywnym nastawieniu. Dzięki temu wymarzona praca stanie się dużo łatwiejsza do zdobycia, bez względu na kłady i znajomości.